Pod slovem deskovky si možná vybavíte dětské Člověče, nezlob se, kde jste se se starší sestrou dohadovali o žluté figurky. Nebo se vám vybaví karetní Žolíky, Prší, kde vám prostě žádná sedmička nepřišla na ruku.
Pak věřte, že doba dávno pokročila a na trhu se objevují každým rokem nové a nové strategické, zábavní, dětské hry. Některé zůstávají na výsluní po dlouhé roky, lze k nim dokupovat další a další rozšíření, jako je například:
• karetní hra Bang, kde si spolu s ostatními hráči můžete užít trochu toho Divokého západu
• Carcassone, kde naopak stavíte z malých “dlaždiček” velkou mapu a sbíráte body ze svých poddaných na loukách, městech i cestách.
Zejména druhá zmiňovaná hra se dočkala mnoha dalších rozšířeních, které jsou hratelné pouze se základní sadou, zmiňme alespoň rozšíření Řeka, Kupci a stavitelé, Drak a princezna, Věž a další.
Výhody a nevýhody hraní deskovek
Ptáte se, jaká jsou pozitiva na hraní deskovek?
1. příjemná kultivovaná zábava s nejbližšími – rodinou, kamarády, kolegy z práce
2. hrát lze prakticky kdekoliv – nepotřebujete ani stůl a židle, můžete se směle uvelebit na zemi, často se tak deskovky hrají v čajovnách
3. seznámíte se s novými lidmi – kamarád vezme kamarádku
4. rozvíjíte své strategické schopnosti, učíte se trpělivost, když prohráváte
Marně přemýšlíme nad nevýhodami deskovek. Někdo by mohl namítnout, že ceny deskovek se pohybují od 200 Kč za malou karetní hru po několik tisíc za “větší” krabice, které vidíte v regálech hračkářství a papírnictví. Ale který koníček není finančně nákladný? Navíc deskovky se dají hrát zadarmo v čajovnách, nebo si je můžete se známými půjčovat.
Rádi byste se zahráli, ale vaši nejbližší na tento typ zábavy prostě nejsou? Nevadí. Stačí se porozhlédnout na Facebooku po nějaké skupině hráčů nebo prostě zajít již do zmiňovaných čajoven. Nebo ještě lépe, uspořádejte deskovkový večer u vás doma.