15.6.2018

O kompaktních (úsporných) zářivkách bylo známo, že jsou příliš drahé, že jejich životnost je poměrně krátká, a že dlouho nabíhají na plný výkon. Technologický vývoj však zaznamenal v tomto směru značný pokrok a o dnešních „kompaktech“ nelze nic takového tvrdit.
úsporná zářivka.jpg

Náběh na plný výkon

Poměrně velmi diskutovaný problém, který se v průběhu dvou desítek let výrazně změnil. Většina světelných zdrojů nabíhá na plný výkon 100 procent okamžitě po zapnutí. U kompaktních zářivek to neplatí. První výrobky tohoto typu ještě na konci 90. let nabíhaly do plné výkonnosti teprve za několik minut, dnes jsou všechny výrobky podle směrnic EU plně funkční již do 60 sekund. Některé „kompakty“ jsou konstruovány jako kombinace žárovky a zářivky, které naběhnou okamžitě, nejprve se rozsvítí žárovka a jakmile začne zářivka svítit naplno, žárovka zhasne.
ruka se žárovkou.jpg

Spínací cykly

Počet spínacích cyklů byl dříve omezený, většinou šlo o 3 – 7 tisíc sepnutí. Dnešní výrobky mají počet cyklů mnohonásobně vyšší, čímž se významně navyšuje jejich životnost. Zároveň mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie.

Životnost

Klasická vláknová žárovka, kterou dnes využívají hlavně chovatelé zvířectva v teráriích jako topné těleso, vydrží zhruba 1 rok při každodenním svícení (asi 1000 hodin), životnost úsporek je přibližně 10 – 15 tisíc hodin. Současně s prodloužením životnosti klesla i cena výrobků a tím i doba ekonomické návratnosti. Ještě delší životnost mají LED diodové žárovky, které mohou být v provozu až 100 tisíc hodin.

Světelné spektrum

Dnes už není problém osadit i tento typ osvětlovací techniky plnospektrálním luminoforem. Tyto výrobky takřka plně nahrazují světelné spektrum slunečního záření a jsou tudíž z hlediska zdravotního pro náš organismus nejpřínosnější. Kromě plnospektrálních lze však zvolit i teplejší nebo chladnější odstíny barvy bílého světla, které jsou vhodné buď pro zvýšení bdělosti a pracovní výkonnosti (studené barvy) anebo pro odpočinek (teplejší žlutavé odstíny).