Člověk je od pradávna tvorem soutěživým. Málokdo se dokáže bez problémů smířit s porážkou, druhým místem. Nejvíc to paradoxně platí u vrcholových a výkonnostních sportovců, kteří by sice měli být odolní a zvyklí vyhrávat i prohrávat, ale pro hrstku z nich je prohra nemyslitelná a jsou ochotni pro triumf udělat téměř cokoliv.
Pokud závodíte či soutěžíte v konkurenci nejlepších, jsou vaše výsledky závislé na několika faktorech – tvrdém tréninku, talentu, fyzických a mentálních předpokladech. Když patříte do absolutní špičky, rozhodují i ty nejmenší detaily. Na těchto detailech lze pracovat různě, bohužel je jednou z možností je doping.
Jedná se o užívání zakázaných látek a metod ze účelem zlepšení sportovního výkonu. Seznam těchto látek vydává WADA – Mezinárodní antidopingová asociace. O jaké látky a metody se konkrétně jedná?
Kategorie zakázaných látek:
1. Stimulancia – stimulační látky, které povzbuzují centrální nervovou soustavu. Výsledkem jejich působení je tak snížení únavy, nabuzení agrese, aktivizace pozornosti. Neovlivňují přímo svalovou činnost.
2. Narkotika – fungují opačným způsoben než stimulancia. Utlumují CNS, například tím, že tlumí přenos bolestivých podnětů. Může tak přispět k rychlejší regeneraci, resp. například umožní hráči nastoupit i přes bolestivé zranění.
3. Steroidy – správně anabolické steroidy. Jejich užíváním dochází k nárůstu svalové hmoty a síly. Využívají se především v silových sportech a atletice.
4. Diuretika – látky, které zvyšují vylučování vody z buňek (těla). Ve sportovním dopingu se používají pro rychlé snížení hmotnosti. Hrozí riziko dehydratace!
5. Hormonální látky – uměle se navyšuje hladina žádoucích hormonů. Nejčastěji se vyskytuje podávání testosteronu, růstového hormonu či látky EPO, která stimuluje tvorbu červených krvinek a pomáhá tak do svalů dostat více kyslíku.
Některé zakázané metody:
Mezi často používané metody dopingu patří tzv. krevní doping (podávání infuzí čerstvé krve) či využívání kyslíkových stanů. Dopingové látky jsou nejčastěji do těla formou chemických látek.
Rizika
Zakázané látky jsou na seznamu WADA nejen proto, že zvyšují výkon, ale především zároveň ohrožují zdraví sportovců. Proto je ročně testováno přes 30 000 nových vzorků od sportovců z celého světa.