Pro to, abyste si užili skvělou projížďku na koni, není důležité, aby se cítil pohodlně a dobře sám jezdec, mnohem důležitější je pohodlí právě samotného koně. Při výběru nového koňského sedla je velmi důležité nejprve zvážit velikost a konstrukci sedla a přizpůsobit je tak, aby se váš kůň cítil co nejlépe. Pokud koni sedlo nesedí, může trpět na otlaky a to jistě nechcete. Jezdci se v tom případě totiž také nesedí nejlépe.
Jako na divokém západě
Westernové sedlo potřebovali jako první mexičtí honáci. Potřebovali totiž nějak přepravovat dobytek a to na dlouhé vzdálenosti. Kovbojská sedla jsou uzpůsobena tak, aby jej kůň mohl mít na svém hřbetě po celý den. Pohodlné musí být zároveň pro koně tak i pro jeho jezdce. Hodí se nejvíce do náročnějších terénů.
Kdybychom porovnali klasické sedlo s tím westernovým, určitě bychom přišli na to, že westernová sedla jsou daleko větší a zároveň kvalitnější. Jedno kovbojské sedlo může vážit 15 až 25 kilogramů, přičemž kůň velkou vahou sedla vůbec netrpí, ba naopak. Sedla jsou konstruovaná tak, aby co nejlépe rozkládali celou váhu jezdce.
Čím se liší od těch klasických
Existuje samozřejmě hned několik různých typů kovbojských sedel. Některá z nich jsou universální, některé mohou nabízet větší komfort a pohodlí, některé druhy jsou speciálně určené na nějakou disciplínu. V zásadě se však od klasických sedel liší zejména s tím, že jejich majitelé si je většinou honosně zdobí a pečují o ně. To skutečně kvalitní westernové sedlo by mělo vydržet po celý život svému majiteli stále stejné.
Rozdíl je naprosto patrný i na první pohled. Kovbojská sedla mají výraznější a masivnější třmeny, stejně tak jako bočnice a posedlí sedla. Kovbojská sedla již na první pohled působí velmi pohodlně a bezpečně, začátečníci se v něm cítí vždy o něco lépe než na běžném anglickém sedle.