18.5.2024


Kdo má doma jakýkoli plynový spotřebič, například plynový kotel, kamna, sporák nebo karmu, měl by ve svém zájmu mít zjištěný telefonický kontakt na havarijní služby, které zajišťují instalatéři. Ti mají v kompetenci vše, co se týče nejen rozvodů vody a odpadů, ale i topení a plynu. Instalatérům se dnes někdy přezdívá VTP – tedy vody, topení a plyn. Instalatéři také udržují havarijní servis, jedná se o nonstop službu, která je k dispozici 24 hodin denně, každý den v roce, tedy i o víkendech a o svátcích. Havarijní situace si totiž nevybírají termín a je jim úplně jedno, jestli je úterý dopoledne, nebo Štědrý den.

hořící plyn

Jakmile budete mít zjištěný telefon na havarijní servis, budete klidnější, protože budete vědět, na koho se obrátit, jestliže dojde k nějakému maléru, a těch může být celá řada. Co se u plynových spotřebičů může pokazit?

Úniky plynu – v první řadě chceme upozornit, že jestliže kdekoli (nejen u vás doma) ucítíte plyn, nezdráhejte se ihned volat instalatéry, a to i v noci. Úniky plynu jsou velmi nebezpečné, proto je také zemní plyn uměle obohacován vonnou látko, aby bylo zřejmé, že někde uniká. Tuto látku zachytíte již při velmi malé koncentraci, čímž se zvyšuje pravděpodobnost rychlého zásahu u havarijní situace.

plynový sporák

Závada na plynovém kotli – když vysadí plynový kotel v průběhu topné sezóny, kdy je venku skoro dvacet pod nulou, není to legrace, a instalatéry byste měli volat co nejdříve, protože již za několik hodin může teplota v místnosti klesnout až na polovinu, a to může ohrozit na životě či zdraví pokojové rostliny, domácí zvířata, malé děti, nemocné osoby, seniory, a v zásadě i zdravé jedince.

Závady na karmě – u plynové karmy je nebezpečné hlavně množství oxidu uhelnatého, který se dostane do místnosti u zanedbaných komínů a za velmi teplého letního počasí, proto se vyplatí mít poblíž detektor CO. Jinak závady na hořácích plynové karmy nepatří mezi havarijní situace, toto většinou může počkat do běžné pracovní doby.