Asi každý rodič moc dobře ví, jak někdy bývá těžké zabavit vhodně ratolest. Není myšleno zábava v podobě puštění televize či poskytnutí tabletu a hraní her. Efektivně a smysluplně zabavit dítě. Mnoho možností se nabízí jak pro malé i větší děti. Každého malého jedince lze efektivně zapojit do hry.
Pokud je venku hezky, je to mnohem snadnější. Můžete podniknout výlet na kole do přírody. Zajít do parku a případně si zahrát míčové hry. Ideální je i pro děti vyžití se na pískovišti, které nabízí mnoho variant
Prší, prší aneb jak efektivně zabavit dítě doma
I doma si lze s ratolestí zahrát na schovávanou. Náleží mezi stále oblíbené a zábavné hry. Zdá se, že tato hra je stále zajímavá a to i napříč po mnoho generací. Jedná se o zcela nenáročný druh zábavy. Vhodné pro děti již zhruba od tří let, kdy dokáží pobrat pravidla.
Další velmi tvárnou a tvořivou zábavou je plastelína. Vhodná je i pro malé děti. Však už takový dvouletý capart dokáže dle vlastní fantazie či za pomoci rodiče nebo prarodiče vyrábět nejen figurky. A ještě lepší a pro děti jistě okouzlující alternativou je výroba těsta z mouky a vody, kdy poté vytvořené výrobky lze upéct v troubě. Tato hra má velmi příznivý vliv na vývoj dětské fantazie. Zároveň učí trpělivosti ohledně vlastní tvorby a též učí dítě se náležitě soustředit.
Efektivní a tvořivé hry, kdy děti mohou vidět výsledek své vlastní práce, náleží mezi ideální. Mezi tento typ hry lze zařadit i malování na sklo. Jedná se však již o vyšší náročnost a je vhodnější pro děti až tak od čtyř či pěti let. Hra podporuje tvořivost a opět učí dítě k trpělivosti a potřebné koncentraci. Je dobré však dítěti ponechat dostatečný prostor. Příliš do jeho tvorby nezasahovat. Tak je rozvíjena i dětská fantazie. Diskutovat s dítětem, ale nechat mu volnost v jeho malbě na sklo.
Když to nejde bez televize…
Současná doba je už prostě taková, že se bez sledování televize nelze obejít. Striktně dítě omezovat a nedovolit se občas podívat na televizi, nemusí být rovněž nejlepší formou v rámci výchovy. Vše se však dá využít ku prospěchu. Televize ovšem může působit i jako zklidňující výchovný prostředek. Rozhodně nechte dítě dívat na televizi jen po určitý čas. Jak už bylo řečeno. I televizi lze využít v rámci hry a podpory vývoje řeči, vyjadřování a slovní zásoby. Dovolte dítěti sledovat pohádku či animovaný seriál. Poté si nechte od dítěte převyprávět děj, můžete mu položit doplňující otázky apod.